۰۸:۲۶ - خرداد ۱۶, ۱۴۰۲
  • googleplus
  • telegram
  • instagram
  • aparat

سرطان با پیری جمعیت رو به افزایش است

کیمیای شمال – مدیر عامل مرکز کنترل سرطان گفت: سرطان در کشور ما با توجه به رشد سنی جمعیت، رو به افزایش است.

به گزارش کیمیای شمال به نقل از ایرنا ؛ محمد رضا مسجدی، در دومین همایش کنترل سرطان که در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار است، افزود: سالانه ۴۰ تا ۶۰ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور اتفاق می‌افتد. بنابراین در سال ۹۵ تعدادی از خیرین و اساتید دانشگاه دور هم جمع شدند و بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان را تأسیس کردند.

وی با عنوان این مطلب که هزینه‌های سرطان از عهده هیچ دولتی بر نمی‌آید، گفت: مهم‌ترین هدف بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان، پیشگیری، تشخیص و درمان زودرس است.

مسجدی با اشاره به افزایش آمار سرطان در کشور با توجه به رشد سنی جمعیت، افزود: سرطان در دنیا و ایران، دومین یا سومین علت مرگ است و سالانه ۱۴۰ هزار نفر در کشور دچار سرطان می‌شوند که در سال‌های آینده به ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد.

وی با اشاره به رشد شتابنده سرطان در کشور ادامه داد: باید به عوامل خطر ابتلا به سرطان توجه کنیم تا بتوانیم آمار سرطان را کاهش دهیم.

وی به عوامل خطر سرطان‌ها که با بیماری‌های غیرواگیر مشترک هستند، اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا، دخانیات، مصرف الکل، عدم فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی نامناسب، پنج عامل خطر بیماری‌های غیرواگیر و سرطان‌ها شناخته می‌شود.

مسجدی به دخانیات به عنوان یکی از عوامل ابتلا به سرطان اشاره کرد و افزود: ۱۴ درصد جمعیت کشور ما، سیگار و قلیان می کشند و در این بین، مصرف قلیان به ویژه در بین دختران ما رو به افزایش است.

وی گفت: دخانیات، از جمله عوامل خطر است که خودمان در بروز آن دخالت داریم.

مسجدی در ادامه به احداث بیمارستان ۶۰۰ تختخوابی انستیتو کانسر در مجتمع بیمارستانی امام خمینی اشاره کرد و افزود: بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان، این پروژه را بر عهده گرفته و اسفند ۱۴۰۲ به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شبکه ملی خیرین حوزه سرطان:رسالت ما بهره مندی بیمار از همه خدمات بهداشتی و درمانی در خیریه هاست

علی مهرابی بهار مدیرعامل شبکه ملی تشکل‌های مردمی و مؤسسات خیریه حوزه سرطان ایران نیز در این همایش گفت: علت شکل‌گیری شبکه ملی خیرین بهره‌مندی حداکثری مبتلایان به بیماری سرطان و تحت پوشش گرفتن همه خدمات مورد نیاز آنان است. این شبکه به همت ۱۰ خیریه بزرگ فعال در حوزه سرطان و همکاری معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تشکیل شده و هدف آن هم‌افزایی و هماهنگی بین موسسات و جلوگیری از موازی ‌کاری بوده است.

وی با بیان اینکه نگاه شبکه ملی خیرین برای هدفمندکردن فعالیت خیریه‌ها، مدیریتی نیست، اظهارداشت : شبکه ملی خیرین به خیریه‌هایی که در این حوزه نیاز به کمک دارند، مشاوره می‌دهد.

مهرابی بهار درباره اهمیت حضور شبکه ملی خیرین در دومین همایش ملی سرطان که ۶ و ۷ بهمن در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: ۴ فوریه هرسال از سوی سازمان بین المللی کنترل سرطان(uicc) به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری شده است، اما در ایران به دلیل شیوع بالای سرطان روز جهانی سرطان با عنوان هفته ملی سرطان شناخته می شود.

مدیرعامل شبکه ملی خیرین برگزاری دومین همایش ملی سرطان را فرصتی برای استادان، پزشکان متخصصان و روسای انجمن‌های علمی و تحقیقی دانست و گفت: این همایش برای اولین بار گروه‌های تشکل‌های اجتماعی و موسسات حوزه سرطان را گرد هم آورده است.

مهرابی بهار در ادامه با ابراز نگرانی از شیوع بالای سرطان در ایران گفت: سرطان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیردار در کشور است که ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر را مبتلا کرده است.

وی با اشاره به نقش خیریه‌ها در خدمت‌ رسانی به بیماران مبتلا به سرطان بیان کرد: خیریه‌ها بعد از حاکمیت و دولت وظیفه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به سرطان را دارند. موسسات خیریه بخش‌هایی را که دولت و حاکمیت نتوانسته اند پوشش کامل داشته باشند، نظیر دارو و شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، اسکان، مددکاری، حتی نیازهای اولیه بیماران مبتلا به سرطان تا مراقبت های حمایت – تسکینی پوشش می دهند. خیریه‌ها و خیرین، سرمایه اجتماعی قدرتمند کشورهستند، این موضوع که باید تعداد خیریه‌ها افزایش یابد یا تعداد خیرین نیاز به بررسی دارد، اما مهم‌ترین کاری که شبکه ملی خیرین انجام داده است، انجام هم‌افزایی و هماهنگی بین خیریه‌هاست تا بیماران بتوانند از خدمات متنوع خیریه‌ها استفاده کنند.

مدیرعامل شبکه ملی خیرین، از ایجاد سامانۀ جامع بیماران مبتلا به سرطان خبر داد و گفت: این سامانه علاوه بر اینکه مدارک پزشکی فرد مبتلا به سرطان را مورد راستی آزمایی قرار می‌دهد، بیمارانی را که نیازمند کمک بیشتری هستند و مشکلات زیادتری دارند به سایر خیریه ها ارجاع می دهد.

مهرابی بهار درباره چگونگی کمک گرفتن مردم از خیریه‌ها گفت :در شبکه ملی خیرین در حال تدوین دستور العمل‌های اجرایی کمک به مردم هستیم.

به گفته وی، روزهای هفته سرطان (۷ تا ۱۴ بهمن) به شرح زیر است : ۷ بهمن محیط زیست سالم و جامعه سالم، ۸ بهمن خودمراقبتی و شیوه زندگی سالم در پیشگیری از سرطان، ۹ بهمن غربالگری، تشخیص زودهنگام و بهنگام سرطان، ۱۰ بهمن سرطان و درمان های پیشرفته و نوین و درمان مبتنی بر شخصی سازی، ۱۱ بهمن سرطان و طب حمایتی تسکینی،۱۲ بهمن سرطان و نظام یکپارچه و ادغام یافته خدمات و مراقبت های سرطان (نهادهای حاکمیتی و بین المللی)، ۱۳ بهمن مراقبت از بیمار و مراقبین بیمار و ۱۴ بهمن سرطان و تشکل های مردمی و موسسات خیریه.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *