۰۷:۵۳ - خرداد ۱۶, ۱۴۰۲
 • googleplus
 • telegram
 • instagram
 • aparat
 • صفحه خانگی
 • >
 • گیلان
 • >
 • رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه :
  گیلان از مهمترین کانون های فاسیولازیس کشور و قاره ی آسیا است

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه :
گیلان از مهمترین کانون های فاسیولازیس کشور و قاره ی آسیا است

کیمیای شمال – رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیرمعاونت بهداشتی دانشگاه ، در کارگاه آموزشی بیماری های منتقله از آب و غذا با محوریت بیماری فاسیولا ، گفت: گیلان یکی از مهمترین کانون های فاسیولازیس کشور و قاره ی آسیا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا ) ؛ کارگاه آموزشی بیماری های منتقله از آب و غذا ؛  فاسیولا + هپاتیت ها ی A و E ، با حضور کارشناسان  واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر شبکه های بهداشت و درمان دانشگاه در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، برگزار شد.
محمدرضا امینی- رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان،  در ابتدا گیلان را  یکی از مهمترین کانون های فاسیولازیس برشمرد و اظهار داشت ؛ وجود بازارهای محلی و آب و هوای مرطوب در سراسر استان  گیلان و استقبال مردم از سبزیجات محلی باعث شده که هر ساله با پدیده بروز بیماری فاسیولا ، مواجه شویم.
 وی ادامه داد ؛  بیماری فاسیولا ،  از مهمترین بیماری های مختص استان گیلان است و باید برای مقابله با آن تدابیر خاصی، اتخاذ کرد.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی در خاتمه با اشاره به اهمیت آموزش به مردم درخصوص  بیماری فاسیولا ، یادآور شد؛  آموزش، بیماریابی و شناخت گلوگاه های بروز بیماری، ثبت و گزارش دهی، پایش و نظارت و توجه به شاخص ها باید در فصل بروز فاسیولا به طور جد مورد توجه و تاکید کارشناسان قرار گیرد.
در ادامه ی این کارگاه یک روزه، عباس پله – کارشناس ستادی گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه ، هدف از برگزاری کارگاه آموزشی بیماری های منتقله از آب و غذا را آموزش بیشتر و دقیق تر به پزشکان، مراقبان سلامت و بهورزان در این موضوع عنوان کرد.
وی تصریح کرد ؛ در صورتی که بیماری فاسیولا به سرعت تشخیص داده نشود، ماه ها بیمار را درگیر کرده و عوارض مزمنی برای او به همراه می آورد.
 آسیب های کبدی، واکنش های آلرژیک، افزایش ائوزینوفیل ها، فیبروز مجرای صفراوی و در نهایت انسداد آن (یرقان انسدادی) از جمله عوارض مهمی است که بیماری فاسیولا برای بیماری مبتلا رقم می زند.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *