12:36 - June 14, 2024
 • googleplus
 • telegram
 • instagram
 • aparat
 • صفحه خانگی
 • >
 • سلامت
 • >
 • به بهانه هفته ملی سلامت بانوان:
  غربالگری سرطان پستان باید از اولویت‌های بانوان باشد

به بهانه هفته ملی سلامت بانوان:
غربالگری سرطان پستان باید از اولویت‌های بانوان باشد

کیمیای شمال – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سلامت بانوان تاثیربسزایی بر سلامت خانواده دارد، تاکید کرد: بانوان غربالگری سرطان های زنان به ویژه تست سرطان پستان را جزو اولویت‌های برنامه زندگی خود قرار دهند.

دکتر سیدمحمود رضوانی روز جمعه به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: بانوان برای غربالگری سرطان پستان باید به مراکز بهداشتی گیلان و به منظور انجام سونوگرافی و ماموگرافی به مراکز رادیولوژی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه خانواده سالم با حضور بانوان سالم شکل می‌گیرد، اظهار کرد: بانوان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه نه تنها مسئول تندرستی خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت خانواده انجام می‌دهند، از اینرو سلامتی آنان تاثیر بسزایی بر تندرستی فرزندان و بقیه اعضای خانواده دارد؛ بنابراین نادیده گرفتن این مهم به طور قطع سلامتی خانواده و به تبع آن جامعه را به خطر می‌اندازد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان افزایش آگاهی بانوان، توجه بیشتر به سلامت آنان و افزایش همکاری‌های بین بخشی را از اهداف هفته ملی سلامت بانوان عنوان کرد و افزود: با افزایش سواد سلامت، تندرستی خانواده نیز ارتقا خواهد یافت از اینرو موضوع سواد سلامت و تاثیر آن بر خانواده از جمله موضوعات مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

وی خاطر نشان کرد: رشد جمعیت و فرزندآوری در گیلان از جمله دیگر موضوعات مهمی است که در هفته ملی سلامت بانوان باید بیش از پیش به آن پرداخته شود؛ این استان شرایط مناسبی در این حوزه ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان اظهار کرد: گیلان از استان‌های چاق کشور است؛ بانوان با توجه به نقش‌شان در خانواده می توانند در پیشگیری از چاقی موثر باشند.

وی با بیان اینکه هفته ملی سلامت بانوان فرصتی برای جلب حمایت و توجه بیشتر مردم و مسئولان به سلامت این بخش مهم جامعه است، اضافه کرد: موضوعاتی اعم از سلامت روان، شیردهی و بارداری سالم از مواردی است که در این هفته باید به آن پرداخته شود.

۲۰ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۲ به عنوان هتفه ملی سلامت بانوان ایران نامگذاری شده‌است؛ «مزایای فردی، خانوادگی و اجتماعی مادری»، «خانه‌داری، خانه‌نشینی نیست»، « فضای مجازی و سلامت بانوان»، «سواد سلامت بانوان با رویکرد سلامت فردی، خانوادگی و اجتماعی»، «سلامت باروری زنان و آسیب‌های ناشی از جراحی‌های زیبایی»، « طب ایرانی و سلامت بانوان»، «یافته‌های جدید علم پزشکی در سرطان‌های زنان» روز شمار هفته ملی سلامت بانوان است.

پنجمین پویش سراسری سرطان معتمد از سوی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی دیروز پنجشنبه با برنامه غربالگری رایگان سرطان شایع بانوان رشت در این شهر راه‌اندازی شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *