12:15 - June 14, 2024
 • googleplus
 • telegram
 • instagram
 • aparat
 • صفحه خانگی
 • >
 • سلامت
 • >
 • معاون بهداشتی دانشگاه به مناسبت هفته جهانی تیروئید اعلام کرد؛
  شناسائی و درمان بیش از 900 بیمار دچار کم کاری مادرزادی تیروئید در استان گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه به مناسبت هفته جهانی تیروئید اعلام کرد؛
شناسائی و درمان بیش از 900 بیمار دچار کم کاری مادرزادی تیروئید در استان گیلان

کیمیای شمال – معاون بهداشتی دانشگاه اعلام کرد: بیش از 900 بیمار مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید (گروه سنی نوزاد) به دنبال اجرای برنامه غربالگری با گرفتن نمونه از پاشنه پا نوزادان از سال 1385 تاکنون در استان شناسائی و تحت درمان قرار گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری کیمیای شمال؛ دکتر سید محمود رضوانی- معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به تاریخچه غربالگری نوزادان در دنیا، اظهار کرد؛  از حدود 60 سال پیش غربالگری نوزادان در دنیا شروع شده و در مدت اجرا در کشورهای مختلف توانسته است سلامت نوزادان بی شماری را حفظ کرده و از هدر رفتن سرمایه های هنگفت مالی و انسانی پیشگیری به عمل آورد.
وی ادامه داد ؛ برنامه غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان از مهر ماه سال 1384 در سیستم سلامت کشور و از مرداد ماه سال 1385 در استان گیلان به طور همزمان در روستاها و شهرها اجرا و در حال حاضر به پوشش صد درصد نوزادان رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه از آن تاریخ تاکنون در همه بیماران شناسایی شده کم کاری تیروئید نوزادان ، درمان آغاز شده و بستر‌سازی مناسب برای دیگر بیماری های مهم و قابل غربالگری فراهم شده است، گفت؛  در حال حاضر در تمامی شهرستان ها، بیماری فنیل کتونوری و در چهار شهرستان رشت، خمام، شفت و صومعه سرا بیش از ۵۰  بیماری متابولیک ارثی در نوزادان غربالگری می شود و به تدریج در سایر شهرستان ها نیز این مهم اجرائی خواهد شد ، کل جمعیت استان تحت پوشش قرار می گیرند.
 دکتر رضوانی تصریح کرد؛ تشخیص و درمان به موقع این بیماران سبب حفظ ضریب هوشی نرمال آنها و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی این نوزادان در آینده خواهد شد.
وی با اشاره به نامگذاری روز 25 می -5 خرداد- به عنوان روز جهانی تیروئید ، اظهار کرد؛ به علت اهمیت این غده در بدن و شیوع بالای اختلالات آن در دنیا و با هدف ارتقای دانش همگانی و کارکنان بهداشتی و درمانی در این راستا، در سال 2009 هفته اطلاع رسانی تیروئید تعیین و در کشور ما نیز از همان زمان، هر ساله برنامه های متنوع آموزشی برای عموم مردم، مادران باردار و کارکنان بهداشتی و درمانی ارائه می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه، افزود؛  از ابتدای برنامه تاکنون در گیلان بیش از 950 بیمار مبتلا به کم کاری تیروئید نوزادان شناسایی و درمان شده اند به طوری که در سال گذشته از هر یک هزار تولد زنده در استان، حدود سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید نوزادان شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته اند.
وی در پایان با تاکید بر اطلاع و آگاهی مردم از برنامه غربالگری نوزادان، گفت؛ از تمامی مردم عزیز استان که آگاهانه فرزندان شان را در روزهای سوم تا پنجم پس از تولد برای غربالگری به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت برده و مراجعه می کنند و همچنین، از زحمات کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت، خانه های بهداشت و کارکنان زحمتکش بیمارستان ها که صمیمانه در این حوزه برای تحقق دستاوردهای مهم بهداشتی تلاش می کنند، تقدیر  می نمایم.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *