13:36 - June 14, 2024
  • googleplus
  • telegram
  • instagram
  • aparat

٢ درصد مشترکان، ١٢ درصد از برق کشور را مصرف می کنند

کیمیای شمال – مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق از آماری پرده برداشت که حکایت از مصرف بسیار بالای برخی مشترکان دارد به گونه ای که ٢ درصد از مشترکان ١٢ درصد از مجموع برق مصرفی کشور را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش پایگاه خبری کیمیای شمال به نقل از توانیر؛ عبدالامیر یاقوتی افزود: در فصل گرما همواره شاهد رشد مصرف هستیم، اما مهمترین موضوع در این زمینه نقش بخش خانگی در این بخش است چرا که همواره ٥٠ درصد از برق در فصل تابستان در بخش خانگی مصرف می شود و مصرف صحیح در این بخش می تواند کمک شایانی به تامین برق پایدار برق کشور داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: زمینه های زیادی برای بهینه سازی مصرف برق در بخش خانگی وجود دارد که از دو دیدگاه مصرف درست و جابه جایی مصارف می توان به آن نگریست.
یاقوتی اضافه کرد: انتقال زمان استفاده از تجهیزات پرمصرف مانند اتو، لباسشویی، جارو برقی و… به ساعات ابتدایی روز (تا پیش از ظهر) یا انتهای شب می تواند یکی از مهمترین راهکارها برای بهینه سازی مصرف برق باشد.
وی اضافه کرد: در حدود ٢٥ درصد از مشترکان، ٥٠  درصد از مصرف برق را به خود اختصاص می دهند که نشانگر فرصتهای زیادی است که برای بهینه سازی مصرف در بخش خانگی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: ٢ درصد از مشترکان که بیش از دو برابر الگو برق مصرف می کنند، ١٢ درصد از مجموع برق مصرفی کشور را به خود اختصاص می دهند. این شرایط بیانگر آن است که  الگوها توسط بخشی از مشترکان رعایت نمی شود.
مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق اظهار داشت: خوشبختانه برای آن دسته از مشترکان پرمصرف، فرصتها و پتانسیلهای زیادی برای تغییر رفتار و بهینه سازی مصرف وجود دارد به گونه ای که این گروه از مشترکان با تغییر اندکی در رفتار مصرفی، شاهد کاهش چشمگیر مصرف و در نتیجه مبلغ قبضهای برق خود خواهند بود.
یاقوتی یادآور شد: تعرفه های برق به گونه ای تنظیم شده که با افزایش مصرف، تعرفه ها به صورت تصاعدی افزایش می یابد به صورتی که در صورت افزایش ٣ برابر بیش از الگوی مصرف، مبلغ قبض تا ٢٠ برابر افزایش خواهد یافت.
وی در خصوص گسترش استفاده از انرژی خورشیدی نیز با بیان اینکه براساس ظرفیت های قانونی موجود، در دولت سیزدهم استفاده از انرژی خورشیدی شتاب گرفته، چرا که پتانسیلهای خوبی برای این بخش در قانون بودجه گنجانده شده است.
مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق در پایان خاطرنشان ساخت: بخشی از مبالغ دریافتی از مشترکان صنعتی، اداری و خانگی، برای توسعه انرژیهای تجدیدپذیر اختصاص می یابد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *